Z27-01: Overtocht van Nederland naar Schotland Vaar mee met de One-Off 50 voet

Zeezeiltraining en getijdencursus op zee (580 mijl)

Vanuit het centrum van Rotterdam starten we deze zeezeiltraining met een bijzondere eerste etappe. Via de Erasmusbrug en de Nieuwe Waterweg zeilen we richting Maassluis en mogelijk Scheveningen. Een mooi moment om aan dek de veiligheidsprocedures door te nemen en een ontspannen begin van de reis, waarbij we Rotterdam vanaf het water beleven tussen de beroepsvaart, containerterminals en bruggen. Onderweg maken we kennis met de marifoonblokkanalen op de Nieuwe Waterweg en leren we hoe het verkeersbegeleidingssysteem voor de scheepvaart werkt. Afhankelijk van stroom en getij bereiken we na enkele uren de Maassluis, waar we ons kunnen voorbereiden op de routeplanning en het nachtzeilen.

’s Avonds maken we gezamenlijk een vaarplan op basis van de actuele weerberichten. Daarbij leren we weerkaarten interpreteren, fronten herkennen en weersystemen vertalen naar praktische beslissingen aan boord. Een belangrijk onderdeel van iedere zeezeiltraining en zeilcursus op zee.

De volgende dag steken we het Engels Kanaal over naar Whitby, een afstand van ongeveer 230 zeemijl. Onderweg passeren we shipping lanes, booreilanden, windparken en intensief scheepvaartverkeer. Deze offshore oversteek biedt uitstekende mogelijkheden om te oefenen met radar, AIS, uitkijk houden, scheepsverlichting en nachtzeilen. Afhankelijk van de omstandigheden zullen we één of twee nachten op zee doorbrengen. We varen volgens een wachtsysteem, waardoor iedereen actief betrokken blijft bij de navigatie en het zeilen.

Whitby is een sfeervolle historische vissershaven aan de Engelse oostkust. Als wind en planning het toelaten, hebben we hier tijd om de havenstad te verkennen, de beroemde abdij te bezoeken of te genieten van de typisch Engelse sfeer.

Tijdens deze zeezeiltraining varen we met een 3-wachtsysteem: drie uur op wacht en zes uur rust. Hierdoor blijft iedereen voldoende uitgerust en alert. Vooral tijdens de nachtelijke wachten blijkt dit systeem prettig en goed vol te houden.

Na Whitby zetten we koers naar het noorden en volgen we de Engelse kust richting Schotland. Ook deze etappe bevat weer een nacht op zee, waarbij we actief blijven zeilen, navigeren en uitkijk houden voor scheepvaart, visserij en offshore windparken. De uiteindelijke route blijft afhankelijk van weer, wind en getij. Als de omstandigheden gunstig zijn, maken we onderweg een tussenstop in het sfeervolle Stonehaven.

Deze zeezeiltraining eindigt dit keer in Stromness op de Orkney-eilanden. In de laatste etappe wacht nog een bijzondere navigatie-uitdaging: de passage door de beruchte Pentland Firth. Deze zeestraat staat bekend om haar krachtige getijstromen, die lokaal kunnen oplopen tot meer dan 10 knopen, en om de overfalls, draaikolken (eddies) die daarbij ontstaan. Een zorgvuldige getijdenplanning is hier essentieel. Samen berekenen we het optimale vertrekmoment, analyseren we stroomatlassen en brengen we de theorie van getijdennavigatie direct in de praktijk. Een zeer leerzaam onderdeel van de zeilreis.

Na een (hopelijk) succesvolle passage zeilen we Scapa Flow binnen, een van de grootste natuurlijke havens ter wereld en eeuwenlang een belangrijke ankerplaats voor handels- en oorlogsschepen. De baai ademt maritieme geschiedenis. Hier werd in 1919 de Duitse Hochseeflotte door haar eigen bemanningen tot zinken gebracht en tijdens de Tweede Wereldoorlog werd het slagschip HMS Royal Oak door een Duitse U-boot tot zinken gebracht. Als reactie hierop liet Winston Churchill de oostelijke toegangen tot Scapa Flow afsluiten met de beroemde Churchill Barriers, die de eilanden nog altijd met elkaar verbinden. De vele zichtbare overblijfselen uit beide wereldoorlogen maken Scapa Flow tot een van de meest bijzondere historische ankerplaatsen van Europa.

Uiteindelijk meren we af in Stromness, een karakteristiek havenplaatsje met een rijke maritieme traditie. Hier sluiten we de reis traditiegetrouw af in de pub, onder het genot van een maaltijd en een biertje.

Deze zeezeiltraining combineert offshore zeilen, nachtzeilen, navigatie, getijdenplanning, meteorologie en wachtlopen met een prachtige zeilreis langs de Engelse en Schotse kust. Door de combinatie van drukke scheepvaartroutes, uitdagende getijdenwateren en lange oversteken is dit een ideale training voor zeilers die hun ervaring op zee willen vergroten.

Bovengenoemd schema is afhankelijk van weer, wind en getij. Indien de omstandigheden daarom vragen, kunnen wij hiervan afwijken.

Belangrijk om te weten

  • Inbegrepen zijn: eten en drinken aan boord, brandstof, water, havengeld, toeristenbelasting, 1 handdoek, beddengoed en reddingsvest.
  • NautiSail vaste-klantkorting 2,5% op de boordprijs. Jonger dan 29? 5% korting!
  • Desgewenst zijn zeilpak (+ € 50,-) en laarzen (+€ 15,-) te huur.
  • Vertrek: Rotterdam naar Stromness (UK-Orkney-eilanden)
Omschrijving Reisdata Aantal dagen Prijs Boot Beschikbaar
Let op, onderstaande reizen zijn voor 2027
Z27-01 Zeezeiltraining: van Nederland naar Schotland 24-05-2027 tot 06-06-2027
(14 dagen)
  • € 3399
One-Off 50 voet Ja Info Boek nu

Wat klanten zeggen over de zeilvakanties met One-off 50ft

Hoi Ben , Goede middag,

Inderdaad al wat aan het delen op social media . Er gaan er nog wat posts volgen. Zie hier

Alles is goed verlopen , de vluchten naar , het verblijf op Horta , de ontmoeting later in Terceira met de boot en zijn crew / leden . Daarnaast heb ik genoten van de natuurelementen , deze hebben zich in allerlei vormen voorgedaan . Het beleven aan boord , de verschillende tijden van het wachtlopen gaven ook een patchwork van indrukken , steeds divers en fascinerend. Alles verpakt in een mooie entourage , sfeer en gezelligheid . Geen 1 moment was hetzelfde , het moment van verveling is er nooit geweest

In 1 adem te noemen , aan alle verwachtingen voldaan. Ondanks de onbekenden , mijn ervaring in solozeilen zijn we zeker 1 team geweest . Divers in achtergrond hebben we met zijn allen er ook een fantastische beleving van gemaakt.

In ieder geval de zeemijlen gemaakt , op naar meer .  Eerst terug weer gronden en dan zeker weer plannen smeden. Je site is daar zeker weer een inspiratiebron voor .

Succes verder met het ondernemen, het waarmaken van de verschillende invulling door het mooie aanbod in zeilvakanties

Dank je

Johan

Oceaanreis van de Azoren naar Brest (Fr)
(23-08-2026 t/m 06-09-2026)

Zeilgebied

bekijk de vertrekdata & prijzen van deze zeilvakantie
Scroll omhoog